• Start
  Start Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy dostępne na stronie.
 • Blogerzy
  Blogerzy Wyszukaj ulubionego blogera na stronie.
 • Login
  Login Formularz logowania
Dodane przez w w Chór Ośrodka Liturgicznego
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 4634
 • 0 komentarze
 • Drukuj

ChOL październik 2011

4 i 11 października

Po bardzo udanym rozpoczęciu sezonu, chór podjął  pracę nad realizacją nowego repertuaru - tym razem w temacie maryjnym.
Ave Maryja (Javier Busto) - ma ona bardzo ciekawą harmonię, która w szerokim znaczeniu tego ujęcia "przykuwa uwagę" słuchacza. Dobrze wykonana i przygotowana z pewnością będzie kolejną perełką w dorobku ChOL'u. 

 

"To mężczyzna jest podporą każdej zdrowej relacji damsko męskiej" - także jeśli chodzi o relacje muzyczne! Dlatego zapraszamy na próby chóru - zwłaszcza śpiewających mężczyzn! Każdy wtorek o godzinie 18.00 w salkach przy probostwie św. Jadwigi w Chorzowie!

ChOL - Kongres Ruchów Odnowy Kościoła

2 października w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyła się Msza Święta w intencji Kongresu ruchów Odnowy Kościoła do której oprawę muzyczną przygotował i poprowadził Chór Ośrodka Liturgicznego.
W trakcie Liturgii sprawujący mszę świętą i obecny lud usłyszeli takie pieśni jak: "Kościół do nie tylko dom", "Sekwencja do ducha Świętego", "Miłujcie się wzajemnie", "Skosztujcie i zobaczcie" (w opracowaniu o. D. Kusza), "Panie mój cóż Ci oddać mogę", "Duch Pański nade mną", "Laudate Dominum".

Gdy już wiadomo co było śpiewane, możemy trochę więcej powiedzieć na temat samego przygotowania. 
Próby do tej pierwszej w tym sezonie chóralnym posługi rozpoczęły się wraz z początkiem września bierzącego roku. Chór Ośrodka Liturgicznego został postawiony przed zadaniem opanowania tak naprawdę 8 pieśni liturgicznych (plus 2 rezerwowe, na wszelki wypadek), aklamacji przed Ewangelią i wezwania do modlitwy wiernych. Z czego tylko dwa elementy, którymi była "Sekwencja do Ducha Świętego" i "Kościół to nie tylko dom" były śpiewane w jednogłosie. 
Zadanie na pierwszy rzut oka nie przesadnie trudne, ponieważ część z pieśni była znana wcześniej przynajmniej w głosie podstawowym - są to w końcu pieśni towarzyszące Liturgii Kościoła nie od dziś i pojawiające się wielokrotnie na warsztatach muzycznych organizowanych przez OL. Jednak nieuczciwym było by nazwać ten miesiąc pracy prostym, czy banalnym. Należy pamiętać, że opanowanie linii melodycznej swojego głosu, czy nawet zaśpiewanie harmonii w wielogłosie to jedno, ale w grę wchodzi także brzmienie, dykcja, dobre akcentowanie i podkreślanie odpowiednich fraz.

Kiedy obserwujesz pracę chórzystów i dyrygenta ChOL'u szybko zauważasz co jest kluczowe w osiąganych efektach. Do każdej pieśni, nawet tej najbardziej znanej podchodzi się jak do czegoś zupełnie nowego, niczego nie bagatelizując - każdy drobny szczegół musi być dopracowany. 

Nie chodzi tylko o to by zaśpiewać dobrze, dobrą pieśń, w dobrym momencie Liturgii. Celem jest aby  muzyka - pięknie, bardzo dokładnie i profesjonalnie wykonana kierowała uwagę na słowo, którego jest oprawą. Więcej na temat relacji słowo - muzyka można przeczytać w ostatnio zamieszczonym artykule dyrygenta chóru w dziale "Chóralne inspiracje", który bardzo dosadnie ujmuje znaczenie słowa w muzyce. 

To szczególne i pełne szacunku podejście do słowa czyni muzykę wykonywaną przez Chór Ośrodka Liturgicznego przede wszystkim modlitwą. 

Komentarze

Kto szuka znajduje...

wbiblii

Polecane Video

Diakonia Muzyczna

diakonia muzyczna

1% na OL

1 procent2

W drodze