• Start
  Start Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy dostępne na stronie.
 • Blogerzy
  Blogerzy Wyszukaj ulubionego blogera na stronie.
 • Login
  Login Formularz logowania
Dodane przez w w Chór Ośrodka Liturgicznego
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 4727
 • 0 komentarze
 • Drukuj

ChOL marzec 2011

Ostatnie próby i nagranie płyty- 30,31 marca 2011
W poniedziałek 28 i we wtorek 29 marca odbyły się ostatnie próby przygotowujące zespół do nagrania płyty. Początki były trudne, zwłaszcza na próbie z całym chórem. Największe problemy w trakcie wtorkowego spotkania sprawiały - wychwalone wcześniej - soprany! Panie nie potrafiły tego dnia w ogóle dostosować swojej barwy do pozostałych trzech głosów i w okropny sposób "wyróżniały" się na tle całego chóru. Dźwięk był bardzo płaski i w żaden, nawet najmniejszy sposób nie utożsamiał się z cerkiewnym śpiewem - co zresztą jeden z dyrygentów opatrzył odpowiednim komentarzem: "Brzmicie jak pastereczki!". Na szczęście ten okropny kryzys wokalny minął. Pod koniec udało się uzyskać oczekiwany efekt i jednolite brzmienie.

30 i 31 marca w kościele pw. Św. Józefa w Chorzowie nagrano Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny (w wykonaniu męskim), oraz dwie wielogłosowe pieśni Maryjne. W nagraniach brali udział zarówno chórzyści Chóru OL jak i goście z męskiej scholi SCMC i żeńskiej scholi Nativitatis. Po wielu godzinach śpiewania, walki z kościelnym pogłosem, prawidłową intonacją oraz zmęczeniem chórzystów i prowadzących udało się zebrać odpowiednią ilość materiału nagraniowego. Ekipa nagrywająca podsumowała całość słowami: "Słychać, że chór jest bardzo dobry". O tym jak poszło i jak zabrzmiało będzie można się przekonać na własne uszy już w majowym wydaniu "Gościa Niedzielnego". Już teraz zachęcamy do kupna, a tym czasem serdecznie zapraszamy na kolejną - już "normalną" - próbę Chóru OL w najbliższy wtorek 4 kwietnia.

 

Próby przed nagraniem
Za nami ciąg prób przygotowujących chórzystów do nagrania płyty dla Gościa Niedzielnego. W ciągu minionego tygodnia miały miejsce trzy spotkania 18, 22 i 26 marca – poświęcone w całości pracy ze składem damsko-męskim w celu przygotowania pieśni cerkiewnych. Z pośród czterech utworów wybrano dwa: "Agni Parthene" i "Modlitwa Jezusowa”. Osobna próba dla mężczyzn nagrywających Akatyst odbyła się 24 marca. Wśród śpiewających panów oprócz męskiego składu ChOL'u zaśpiewają także kantorzy z SCMC oraz klerycy należący do scholi WŚSD. W tym tygodniu przewidziana jest jeszcze jedna próba generalna przed samym nagraniem we wtorek – w trakcie próby Chóru Ośrodka Liturgicznego.

ChOL - próby przed nagraniem płyty
W sobotę 12 marca odbyła się pierwsza próba przygotowująca repertuar pieśni cerkiewnych do nagrania płyty pod patronatem "Gościa Niedzielnego". Próbę poprowadził Wojciech Radziejewski a wśród prześpiewanych pieśni pojawiły się "Agni Partene" oraz "Царю небесни". Kontynuacja pracy nad wymienionymi utworami miała miejsce także w trakcie pierwszej połowy wtorkowej próby ChOL'u15 marca.

W drugiej połowie spotkania chór powrócił do pracy nad repertuarem koncertowym. Prześpiewano poznane na dwóch poprzednich próbach "Ave vera virginitas" i "Gloria". W trakcie tej części próby pojawiła się, że tak to nazwiemy "na piedestał wynosząca" pochwała z ust dyrygenta: "Soprany - jest przełom." Dotyczyła ona słyszalnej poprawy w brzmieniu sekcji sopranów, a także lekkości z jaką panie wydobywały z siebie najwyższe dźwięki - o czym mowa była już w poprzednim artykule. Dyrygent bardzo podkreślił swoje zadowolenie jeśli chodzi o postęp dokonany przez wyżej wymieniony głos. Oby tylko soprany nie spoczęły na laurach i utrzymały ( lub podwyższyły - co jest nawet bardziej wskazane) poziom, który udało im się do tej pory wypracować i zaprezentować.

W sobotę 19 marca o godzinie 18.00 przy probostwie kościoła św. Jadwigi w Chorzowie - kolejna w całości poświęcona utworom nagraniowym próba. Zaś we wtorek 22 marca już normalna próba, przygotowująca do majowego koncertu. Pora i miejsce - to samo co zawsze.

ChOL - 8 marca 2011
Dzień kobiet, nowy utwór i śledź...

Dzień kobiet..
Próba zaczęła się bardzo szarmancko i bardzo po męsku. Panowie naprawdę wykazali się kulturą i gestem, najpierw śpiewając wszystkim Paniom huczne "Sto lat", następnie zaś dyrygent wręczył każdej po słodkim upominku.

Nowy utwór..."Ave vera virginitas" Gdy przysłuchiwało się rozczytywaniu partii poszczególnych głosów pojawiła się myśl: "Aha, będzie nudno." Nic bardziej mylnego. Co prawda utwór nie jest zbyt długi, a linie melodyczne sopranów, tenorów i basów w pojedynkę nie robią wrażenia szczególnie trudnych albo ciekawych, jednak to, co się dzieje z utworem, gdy połączy się wszystkie 4 głosy, jest po prostu warte usłyszenia! Chórzystom zajęło chwilę opanowanie kompozycji - słowo "opanowanie" w tym przypadku oznacza bardzo wstępne rozśpiewanie utworu. Zapewne na koncercie ChOL'u- 29 maja będzie to jedna z pieśni, która, dobrze wykonana, wywrze na publiczności wrażenie. Co do samej próby warto wspomnieć jeszcze o sopranach, które znacznie płynniej i pewniej niż do tej pory wchodzą na swoje najwyższe partie.

Śledź
Próba była wyjątkowo krótsza o 30 minut i bez żadnej przerwy. Powodem tej zmiany było chóralne, integracyjne świętowanie ostatniego dnia karnawału, potocznie nazywanego "śledziem". Nie zabrakło śledzi i innych smakołyków, oprawy muzycznej i oczywiście doborowego towarzystwa. Był to bardzo dobry czas spędzony wspólnie - kolejna świetna okazja by lepiej się poznać. Następna próba rozpocznie cykl przygotowań repertuaru do nagrania płyty z pieśniami cerkiewnymi dla "Gościa Niedzielnego". Wtorek 15 marca godzina 18.00 - salki przy probostwie kościoła św. Jadwigi w Chorzowie - zapraszamy!

ChOL - 1 marca 2011
"Paniom brakuje odwagi." Opinia na ten temat po raz pierwszy wyrażona w wywiadzie udzielonym przez dyrygenta ChOL’u znalazła potwierdzenie na minionej próbie. Skład sopranów był znacznie okrojony – co bardzo negatywnie wpłynęło na poczucie bezpieczeństwa wysoko śpiewających pań i brzmienie całego zespołu. Zabrakło odwagi by pewnie i równo wejść na pierwszy dźwięk oraz by pokonać co "straszniejsze" interwały.

Od "okrojonego" składu dyrygent wymagał dokładnie tego samego co od pełnej kadry wysokiego głosu. Była to doskonała okazja dla bardziej nieśmiałych sopranistek, które do tej pory pozostawały w cieniu głośniejszych koleżanek, by nabrać pewności siebie. Po upływie około połowy próby nie było już znać jakiegoś większego braku w sekcji sopranów.

Do ogólnego repertuaru pieśni dołączyła "Gloria" w opracowaniu muzycznym Mariana Sawy. Utwór jest dynamiczny, żywy, reprezentuje bardzo ciekawe rozwinięcia melodii. W słuchaczu wzmaga się zainteresowanie akcją pieśni, co owocuje większym zwracaniem uwagi na to jak funkcjonuje i brzmi chór. To na razie początki tego dzieła, gdyż rozczytano jedynie kilka pierwszych systemów, ale zapowiada się naprawdę ciekawie.

Kolejna próba ChOL’u 8 marca godzina 18.00 salki przy probostwie kościoła Św. Jadwigi w Chorzowie.

0

Komentarze

Kto szuka znajduje...

wbiblii

Polecane Video

Diakonia Muzyczna

diakonia muzyczna

1% na OL

1 procent2

W drodze